SDE je civilna platforma neodvisnih strokovnjakov in strokovnjakinj s širokim profilom za doseganje sinergijskih ucinkov vrednotenja za trajnostni napredek skupnosti.
Težko vprašanje v deželi, ki slovi po cvetoči lepoti, prelepih žlahtnih rožicah vseh barv. In da bi zdaj vaš vdani, ves kašen-takšen o tem tako pomembnem vprašanju izražal svoje pritlehno mnenje, res ne bi bilo ničemur podobno. Poleg tega se je o tej temi že nekako izrekal in ne bi kazalo, da z neumestnimi preizpraševanji nakoplje še kakšne nevšečnosti in zamero. Vprašanje pa vendarle stoji še kako pokonci.
Zadnjič mi ravno pride na misel ob prebiranju klenih misli, ki jih je na spletni strani Državnega sveta zapisal urednik njihovega foruma za sodelovanje s civilno družbo, podpisalo pa ga je samo vodstvo Državnega sveta. Vprašal se je ali je Državni svet pravzaprav edina institucija, ki omogoča »direktno participacijo državljanom RS«? Kdo je, nas vprašajo najbolj demokratičen, kdo?, naj pove zdaj al’ enkrat za vselej molči!
Res je bila že večkrat doslej izražena skrb Državnega sveta za kakovost demokracije v Sloveniji. A kot po pravilu je bila ta skrb pogosto izzvana s preizpraševanjem sedanjega načina volitev v Državni svet, ki je izrazito zaprt, in ustreznosti sedanjega načina delovanja Državnega sveta in uresničevanja njegovega izvirnega poslanstva zagotoviti vpliv nestrankarskih interesov in civilne družbe na vodenje države. Mnogi namreč vidijo Državni svet kot prenapihnjen in vase močno zagledan kolos, namenjen uveljavljanju ozkih lobističnih, sektorskih interesov na državni ravni in tako zgolj kot sistem namenjen razširitvi kroga politične elite, četudi bolj po formi kot po dejanskem vplivu. V podkrepitev tako ostrih ocen kritiki sedanjega formata Državnega sveta navajajo primere očitne nekompetentnosti na najbolj osnovni ravni pri izvajanja »direktne participacije državljanov« v Državnem svetu. Spomnimo se samo primera, ko je Državni svet sklepe z nekega posveta civilne družbe objavil kar na začetku posveta, preden je sploh kdo prišel do besede. Ali ko je umaknil svoj javni forum samo zato, ker se je na njem pojavila kritika nekega politika nižjega ranga iz stranke Zares.
No in nov primer takšne demokratične zadrtosti je ravno uvodnik Državnega sveta k obnovitvi njihovega spletnega foruma. Vodstvo Državnega sveta meni, da je večina razprav o poslanstvu Državnega sveta slabo utemeljena, zlasti v medijih in na njihovih spletnih forumih, kjer so po njihovem mnenju komentarji »na nizkem nivoju«. Oni se v te razprave ne bodo spuščali, saj je kar se njih tiče zadeva jasna in zapisana v ustaviin o tem ni kaj razpravljati. Tisto, o čemer so oni pripravljeni rapravljati je le to, katera državna ustanova dejansko omogoča »direktno participacijo državljanov RS«. Če bi se slučajno našel kdo, ki bi navedel tako ustanovo, razen Državnega sveta seveda, pričakujejo »pojasnilo kako« je ta ustanova porok neposredne demokracije v Sloveniji. Tako da na spletnem forumu očitno ne bodo dovolili govorjenja v tri krasne. »Reševanje tega problema«, namreč ugotavljanja, kdo je najlepši v deželi tej, pravzpaprav, če bolje pomislimo, zgolj potrjevanja edinega možnega odgovora, ki je zapisan v ustavi in tako naprej, bo potekalo javno, bo metodološko razvidno in nadvse organizirano. To ne bo neka razprava, kjer bi imel vsakdo besedo saj so k njej povabljeni le tisti, ki jih po mnenju vodstva Državnega sveta »problem« neposredne demokracije v Sloveniji, če povzamemo dobesedno, »zadeva oz. zanima«. Kako je takšna demokracija na poziv združljiva z demokracijo, kaj šele z neposredno demokracijo pa ni več povsem jasno vsaj dokler ne dočamao odgovora vodstva Državnega sveta.
Ker verjetno tako kot vi tudi sam nisem bil povabljen k pomembnim premišljanjem Državnega sveta se lahko razmišljanja lotimo le v časopisu. Ne vem, če ne celo v enem tistih, (od) zgoraj ožigosanih. Vodstvu Državnega sveta bi najprvo kazalo pojasniti, da je neposredna demokracija ali vladavina ljudstva vrednota, ki je predhodna institucijam demokratično urejenih držav. Ni demokracija od države ampak je obratno. Ni Državni svet vir neposredne demokracije ampak je njen inštrument. Samo to. Ali kot pravi grafit z zidu nasproti kolodvorskim »poslanskim blokom« v Ljubljani: »Če misliš, da si demokratičen, še blizu nisi«.
Vodstvu bi bilo nekako treba previdno tudi sporočiti, da je uvajanje neposredne demokracije ali sodelovanja ljudi pri oblasti medtem ko se oni lišpajo v ogledalu samovšečnosti postala norma delovanja oblasti celo v Sloveniji. Ne gre jim preveč zameriti, če tega v Državnem svetu niso opazili, ker v Sloveniji še zelo dobro deluje sistem neizvajanja zakonodaje, ki ureja ta vprašanja. Zadnji primer je Resolucija o normativni dejavnosti, ki uvaja normo, da mora javnost neposredno sodelovati pri pripravi in vrednotenju predpisov – ta določba je po osmih mesecih veljavnosti že več kot stokrat prekršena. Evo ti, svetilnik, le da žal v mračne čase!
Najbolj neposredno demokracijo v Sloveniji, to bo za vodstvo majhno presenečenje, omogočajo institucije civilne družbe. In to ne tiste in takrat, ko sodelujejo z oblastjo, ampak le ko kreativno preoblikujejo politično puščavo slovenske demokracije v oaze samoupravljanja, avtonomnega urejanja skupnih zadev. Tega oholeži na položajih ne vidijo, to se jim zdi smešno nepomembno, zanje se zgodi le to, kar so si oni zamislili, koordinirali in objavili. Svojo forumsko demokracijo so si zamislili konspirativno, saj do foruma ne moremo priklikati po straneh DS, ki obravnavajo njegovo sodelovanje z javnostmi ampak je treba posebej poznati naslov strani, ki je skrita v ozadju (http://www.ds-rs.si/?q=civilna_druzba/forum/teme/problem_1; gl. tudi /…/problem_2 in problem_3). Ne glede na prizadevanja ponarejevalcev neposredne demokracije, le-ta v Sloveniji obstaja in jo že preobraža od spodaj. To lekcijo so morali osvojiti tudi v Državnem svetu, saj se na njihovo vabilo poklicanim k razpravi, večinoma le ministrstvom in vladnim službam, ne civilni družbi (!), ni oglasil prav nihče.
Na koncu ne moremo drugega, kot da Državnemu svetu, njegovemu vodstvu prav posebej zaželimo še naprej mirno zimsko spanje in prijetne sanje o njihovi nepogrešljivosti pri tlakovanju demokracije v Sloveniji. Ko gre za njegovo spraševanje v ogledalu pa mu lahko zagotovimo, naj ne bo nikar v skrbeh, odkar je svet političen, so bila vedno najlepša – cesarjeva nova oblačila. O tem ni dvoma, kot tudi o tem ne, da Državni svet instrumentalizira neposredno demokracijo in jo kot posrednik neposredne demokracije davi še v drugo.
Bojan Radej, Slovensko društvo evalvatorjev, napisano za objavo v časopisu Večer