Poročilo s sestanka z Generalno sekretarko Vlade, mag. Kamnar, sreda, dne 6. maj 2011 ob 14-15h
Poročilo s sestanka z Generalno sekretarko Vlade, 6. maj 2011
Slovensko društvo evalvatorjev je pred dobrim letom, ob zamenjavi Generalnega sekretarja Vlade zaprosilo za sestanek, na katerem bi obnovili svoje zahteve, posredovane Vladi v »Pobudi evalvatorjev«. Sestanek se je odvil v sredo, dne 6. maja 2011 ob 14. uri. Na sestanku sta bili prisotni Generalna sekretarka vlade in njena namestnica.
Na začetku sestanka sem povzel delovanje SDE v zadnjih dveh letih odkar smo GSV izročili Pobudo v zvezi z ustanovitvijo sveta za vrednotenje. Poudaril sem, da se je društvo medtem dokaj trdno zasidralo v civilni družbi, v sodelovanju z javnimi ustanovami in pri določanju svojega mesta in prepoznavnosti v mednarodni skupnosti.
Javne ustanove oziroma njihovi zaposleni društvo največkrat iščejo v zvezi z izobraževanjem, iskanju načinov, kako se izmotali iz komplikacij, ki jih nalagajo slabo napisana pravila povezana z vrednotenjem politik in v zvezi s samim vrednotenjem politik.
Na podlagi dosedanjega razvoja SDE ocenjuje, da so bile njegove dosedanje pobude vladi na mestu in da je treba ponovno rpetehtati ustreznost vladnega odgovora nanje. Pobuda vladi v zvezi z ustanovitvijo Sveta je še bolj aktualna kot pred dvema letoma, saj je jasno, da je projekt, ki ga naj bi uveljavila Resolucija o normativni dejavnosti, pogorel in torej ni več ovira na poti prizadevanj SDE in pridruženih podpornikov zahteve vladi. Zato sem obnovil zahteve iz zadnjih let in sicer:
1. Ustanovitev Vladnega sveta za vrednotenje – Vlada je pobudo zavrnila z utemeljitvijo, da noče »prejudicirati« Resolucije o normativni dejavnosti, ki pa je doslej že tolikokrat prekršena, da je postala neverodostojna. Odprti smo za drugačne predloge, kot je Svet, da bi med vlado in civilno družbo oblikovali centralno točko, ki se bo ukvarjala s sistemskimi vprašanji vrednotenja v Sloveniji.
2. Ustanovitev Zbornice evalvatorjev z neobveznim članstvom z namenom uveljavljanja nadzora nad kakovostjo vrednotenja politik in za obrambo poklicnih interesov. Za realizacijo te pobude so potrebna zagonska sredstva.
3. Zahtevamo, naj nam vlada pošlje metodologijo vrednotenja za potrebe priprave proračuna. Če tega ne bomo dobili smo najavili, da o tem obvestimo OECD in EU (Področje priprave proračuna). Nezaslišano je, da se danes v Sloveniji proračun prirpavlja po postopku, ki ni javen.
Na sestanku smo se dogovorili, da bo GSV na vladi ponovno odprl zadevna vprašanja, zlasti pod tč. 1 in poiskal možnost, da problematiko vrednotenja uvrstimo v problematiko, s katero se ukvarjajo nekateri obstoječi vladno-civilni sveti. Vprašanja pod tč 2 bi se nato obravnavalo v okviru teh prizadevanj.
Dogovorili smo se, da se pogovor o (ad 1) nadaljuje, ko bo vlada prirpavila svoje predloge (do konca maja 2011).
Zapisal: Bojan Radej, SDE